Jak zaparkować rower na cieszyńskim rynku?

Stojak przy urzędzie miejskim

Nie jest to wcale łatwe, bo czy wiecie, ile stojaków rowerowych jest na cieszyńskim rynku? Dokładnie dwa. Jeden przy banku ING, umieszczony w tym miejscu przez tenże bank, któremu z uwagi na holenderski kapitał nie wypadało po prostu zignorować klientów poruszających się na dwóch kółkach. Od biedy da się do niego przypiąć 8 rowerów.

Jest też drugi stojak, zapomniany albo raczej wstydliwie ukryty przy bocznej ścianie Urzędu Miejskiego, będący prawdopodobnie w gestii tegoż. Rowerzyści niezbyt chętnie go używają, bo jego pstrokaty kolor sugeruje, że jest raczej miejscem do parkowania dla gołębi. Ale strata to niewielka, bo można tu przypiąć aż… dwa rowery, czego dowodzi tytułowy obrazek.

Gwoli sprawiedliwości należy wspomnieć jeszcze o dwóch  stojakach  zlokalizowanych kilkadziesiąt metrów od rynku, na placu Dominikańskim, w miejscu, w którym dochodzi do niego ulica Ratuszowa.  I to już chyba wszystko.

Cieszyn jest dumny ze swojego turystycznego charakteru. Ale czy czasami nie myślimy wyłącznie o turystach, którzy dotrą do nas samochodem? A przecież wystarczy wyjść na miasto w dowolne weekendowe przedpołudnie, żeby przekonać się ilu z każdej strony przemyka rowerzystów. Jednak rzadko kiedy zsiadają ze swoich pojazdów, bo nie każdy ma cierpliwość szukać kawałka rynny, znaku drogowego czy piorunochronu, do którego dałoby się przypiąć ukochane dwa kółka, nie mówiąc już rowerach osób współtowarzyszy.

Zacznijmy więc od spraw drobnych i prostych! Prosimy władze miasta Cieszyna o umieszczenie na rynku stojaka na rowery z prawdziwego zdarzenia!

Nie musi to być wielopiętrowych czy podziemnych parking dla rowerów, podobnych do pokazanych na poniższych zdjęciach. Wystarczy prosty ale solidny stojak, do którego będzie można przypiąć na kilkanaście pojazdów. Stwórzmy najpierw warunki a cykliści sami zaczną zatrzymywać się na cieszyńskim rynku.

Parking rowerowy przy stacji kolejowej w holenderskim Haarlem.
Holenderska miejscowość Haarlem. Bezpłatny, dwupiętrowy parking dla rowerów przy dworcu kolejowym.
Podziemny parking rowerowy w Brugii, Belgia
Podziemny parking rowerowy w pobliżu rynku w Brugii, Belgia.

A na ten moment dołączamy mapkę ” zielonych parkingów”, które ułatwią wam przypięcie swoich rowerów przed spacerem po cieszyńskim rynku i okolicznych uliczkach.

 

4 2 głosy
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Opinie w tekście
Zobacz wszystkie komentarze

Polub nas na Facebooku

Facebook Pagelike Widget

Ostatnie wpisy

Najnowsze komentarze

Archiwa

Kategorie

Meta