28 maja, godzina 18:00, Rynek – ruszamy z cykliczną Masą Krytyczną!

Zaproszenie na rowerową masę krytyczną w Cieszynie - maj 2021

Czym jest Masa Krytyczna?

Masa Krytyczna to nieformalny ruch społeczny, polegający na organizowaniu spotkań jak najliczniejszej grupy rowerzystów i ich wspólnym przejeździe przez miasto. Spotkania te odbywają się pod hasłem „My nie blokujemy ruchu, my jesteśmy ruchem” i mają na celu zwrócenie uwagi władz i ogółu społeczeństwa na zwykle ignorowanych rowerzystów.

Skąd wzięła się nazwa Masa Krytyczna?

Określenie „masa krytyczna” to pojęcie z dziedziny fizyki. Oznacza minimalną masę, w której reakcja rozszczepienia zaczyna przebiegać w sposób łańcuchowy, czyli każde jedno rozszczepienie inicjuje dokładnie jedno rozszczepienie jądra atomowego. Dlatego jeżeli każdy z nas zachęci do udziału przynajmniej jedną osobę, też zapoczątkujemy reakcję, która zmieni nasze miasto w miejsce przyjazne dla rowerzystów.

Co chcemy osiągnąć?

Jak już wyjaśniliśmy, celem Masy Krytycznej jest zwrócenie uwagi ogółu społeczeństwa oraz lokalnych władz samorządowych na potrzeby rowerzystów. Naszym zdaniem w Cieszynie jest to szczególnie potrzebne. Po mieście trudno przemieszczać się rowerem a wiele odcinków jest bardzo niebezpiecznych. Pomijając tereny wzdłuż Olzy, drogi rowerowe w naszym mieście praktycznie nie istnieją a istniejące fragmenty nie tworzą żadnej spójnej sieci. Rowerzyści są traktowani jako drugorzędni użytkownicy dróg. Chcemy to zmienić i dlatego musimy pokazać, jak wiele jest w Cieszynie osób jeżdżących rowerami.

Gdzie jeździmy?

Pierwsza Masa Krytyczna będzie przebiegać zgodnie z poniższą mapką. Zaczniemy od kilku okrążeń rynku, następnie opuścimy go ul. Regera na Górny Rynek a potem ulicami 3 maja, Łyska, Zamkową, Michejdy i Kochanowskiego okrążamy centrum by ponownie wrócić na rynek. Po okrążeniu rynku powracamy na pętlę.
Prosimy o dokładne zapoznanie się z poniższą mapką, żebyśmy wszyscy poruszali się po tej samej trasie.

Jak jeździmy?

Spotykamy się na rynku, gdzie wykonamy kilka okrążeń, w trakcie których kolejne grupy będą się odłączały i wjeżdżały na pętlę wokół centrum. W trakcie pierwszego okrążania rynku będą odłączały się kolejne niewielkie grupki.

UWAGA: Nie jedziemy peletonem! Każdy jeździ indywidualnie, pojedynczo lub w niewielkich grupach – w gronie znajomych lub rodzinnie.

UWAGA: stosujemy się do obowiązujących przepisów ruchu drogowego. Nie utrudniamy poruszania samochodom lub pieszym.

Każdy porusza się własnym tempem, co oznacza, że w ciągu godziny, którą ma trwać jazda, okrążymy rynek 3 lub 4 razy.

Kiedy jeździmy?

Zgodnie z tradycją Masa Krytyczna odbywa się w każdy ostatni piątek miesiąca. Dlatego zaczynamy 28 maja.  

Ponownie spotykamy się w dniu 25.06, czyli w ostatni piątek czerwca, w tym samym miejscu (Rynek) i o tej samej porze (18:00).

Dołącz już dzisiaj na Facebooku!

Zaproś znajomych!

Jeżeli masz znajomych rowerzystów, którzy nie korzystają z mediów społecznościowych i rzadko odwiedzają strony internetowe, wydrukuj i rozdaj im zaproszenia. Link do pliku znajdziesz tutaj: mkc-ulotka

0 0 głosy
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Opinie w tekście
Zobacz wszystkie komentarze

[…] Masy Krytycznej. Jaka jest idea tej inicjatywy i jakie przyświecają nam cele, pisaliśmy już w poprzednim poście i na Facebooku. Przypomnijmy krótko, że chcemy zwrócić uwagę władzom samorządowym na […]

Polub nas na Facebooku

Facebook Pagelike Widget

Ostatnie wpisy

Najnowsze komentarze

Archiwa

Kategorie

Meta