Mała rewolucja komunikacyjna w Śródmieściu Cieszyna

Ulicą Matejki w Cieszynie będzie można wyjechać rowerem w kierunku centrum przesiadkowego.

W Śródmieściu Cieszyna szykuje się sporo zmian. Jedną z nich będzie wprowadzenie kontraruchu rowerowego na praktycznie wszystkich drogach jednokierunkowych w centrum. Dzięki temu rozwiąże się ważny problem, jakim jest brak możliwości wyjazdu z rynku w kierunku północnym, czyli ulicą Matejki. Środowiska rowerowe walczyły o to od lat. Pisaliśmy o tym między innymi tutaj.

Projekt opracowany przez firmę JKO Consulting obecnie przechodzi ocenę miejskich jednostek odpowiedzialnych za organizację ruchu drogowego a w kwietniu ma zostać wyłożony do konsultacji społecznych. Nie ma jeszcze ostatecznych decyzji odnośnie terminu wdrażania zmian, ale prawdopodobnie będą one wprowadzane wraz z zamykaniem kolejnych etapów remontu w obszarze Rynek – Głęboka – Zamkowa. Ponieważ prace na rynku mają się zakończyć w połowie tego roku, daje to nadzieję, że już w tym sezonie rowerzyści pojadą ul. Matejki „pod prąd”.

Warto dodać, że kontraruch ma pojawić się również na ul. Menniczej, Kochanowskiego i Regera, co znacząco ułatwi rowerzystom poruszanie się po centrum miasta.

Inne ciekawe nowości to między innymi wprowadzenie strefy zamieszkania w analizowanym obszarze oraz zastosowanie rozwiązań uspokajających ruch. Dla mieszkańców Cieszyna ze zmiany mogą być iście rewolucyjne – na przykład przewidywane jest odwrócenie kierunku ruchu na ul. Szersznika między Rynkiem a ul. Szeroką (na odcinku, na którym obecnie znajduje się postój taksówek). Równie odczuwalne dla wielu kierowców będzie wprowadzenie ruchu jednokierunkowego na al. Łyska na odcinku między ul. Zamkową a parkingiem przy dawnych Łaźniach Cesarskich (dla nieznających historycznych korzeni tego miejsca – w pobliżu pizzerii Wenecja). To z kolei sprawi, że na przykład osoby wracające z Czech mostem Wolności nie będą mogły skorzystać z al. Łyska aby jechać w kierunku ul. Frysztackiej i dalej Marklowic oraz Pogwizdowa.

0 0 głosy
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Opinie w tekście
Zobacz wszystkie komentarze

Polub nas na Facebooku

Facebook Pagelike Widget

Ostatnie wpisy

Najnowsze komentarze

Archiwa

Kategorie

Meta