Ścieżka rowerowa przy DW933 Pszczyna – Pawłowice. Takich inwestycji potrzebujemy.

Gdy istnieje droga dla rowerów odseparowana od ruchu samochodowego, jazda rowerem nie jest problemem nawet po zmroku.

Prawie rok od zakończenia remontu drogi wojewódzkiej 933 między Pszczyną a Pawłowicami nadarzyła się okazja, by zapoznać się z nową ścieżką rowerową, którą wybudowano w ramach tej inwestycji. Jazda 16 kilometrowym odcinkiem to prawdziwa przyjemność. Nie licząc kilku miejsc, w których trzeba przejechać na drugą stronę drogi, trasę pokonuje się płynnie i bez większych utrudnień. Tam, gdzie pozwalały na to warunki terenowe, ścieżka rowerowa została poprowadzona za rowem odwadniającym, co zwiększa dystans od ruchu samochodowego a tym samym poprawia komfort jazdy.

Nie wszędzie było to możliwe. Czasami DDR przylega do jezdni samochodowej a w miejscowościach, w których występuje zwiększony ruch pieszych, droga dla rowerów przechodzi w drogę dla pieszych (znak C-13) z „dopuszczonym ruchem rowerowym”. To ciekawe rozwiązanie, które zastosowano również na odcinku między Jastrzębiem Zdrojem i Wodzisławiem Śląskim, umożliwia chętnym rowerzystom poruszanie się chodnikiem, jednak w przeciwieństwie do znaku C-13/C-16 („droga dla pieszych i rowerów”) nie zmusza do opuszczenia pasów ruchu samochodowego.

Na wspomnianych chodnikach zastosowano równą nawierzchnię asfaltową i maksymalnie złagodzono obniżenia na wjazdach do posesji. W rezultacie prawie wszyscy rowerzyści wybierają bezpieczniejszą jazdę chodnikiem.

Widać, że twórcom tego projektu przyświecała idea stworzenia spójnego odcinka drogi dla rowerów, nawet kosztem pewnych kompromisów. Inwestycję należy ocenić jako bardzo udaną. Życzmy sobie, by przy kolejnych remontach dróg wojewódzkich i powiatowych powstawały podobne rozwiązania.
Zachęcamy wszystkich do samodzielnego zapoznania się z tym odcinkiem, na przykład w ramach wycieczki wokół jeziora Goczałkowickiego.

Piotr Stokłosa

0 0 głosy
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Opinie w tekście
Zobacz wszystkie komentarze

[…] jak na przykład w przypadku analogicznej drogi dla rowerów, która powstała wzdłuż pobliskiej DW 933 z Pszczyny do Pawłowic. Zachęcamy do zapoznania się z poniższą […]

Polub nas na Facebooku

Facebook Pagelike Widget

Ostatnie wpisy

Najnowsze komentarze

Archiwa

Kategorie

Meta