Trasa do Marklowic jednak wzdłuż dróg – PODPISZ PETYCJĘ!

Widok znad Olzy w okolicach ujścia Bobrówki. Tu może przebiegać piękna droga dla rowerów.

O planowanej trasie 607 pisaliśmy już wielokrotnie. Między innymi w tekstach Którędy do Pogwizdowa? oraz  Wzdłuż biegu Olzy – fotorelacja z nieużytkowanego odcinka od mostu kolejowego do ujścia Bobrówki postulowaliśmy, aby przebiegała ona wzdłuż brzegu Olzy aż do osiedla w pobliżu zakładów PPG. Ten wariant wydawał się najatrakcyjniejszy pod wieloma względami.

Wczoraj (23.05.2023) dowiedzieliśmy się, że zapadła decyzja o przebiegu trasy 607 na odcinku od al. Piastowskiej do cieszyńskich Marklowic. Niestety nie jest ona korzystana dla rowerzystów. Mimo naszych starań i apeli władze miasta Cieszyna wybrały wariant wzdłuż ulic Mała Łąka, Poprzecznej, Łącznej, Dombkego i Frysztackiej. Oznacza to, że jadąc w kierunku Pogwizdowa lub Kaczyc będziemy poruszać w towarzystwie samochodów, co najmniej kilka razy przecinać ruchliwe drogi oraz przejeżdżać przez trzy przejazdy kolejowe. Wszystkiego tego można było uniknąć, gdyby wybrano wariant wzdłuż Olzy. Nie będziemy się cieszyć nadolziańskimi plenerami, nie będzie przedłużenia tak lubianego przez cieszynian deptaku przy Open Air Muzeum.

Oficjalnym powodem jest chęć ochrony środowiska naturalnego. Nie możemy jednak oprzeć się wrażeniu, że zadecydowało patrzenie z perspektywy krótkoterminowych korzyści, zachowawcze myślenie i brak odważnej wizji. Wybrane rozwiązanie nie będzie o wiele tańsze, ale na pewno łatwiejsze do uzgodnienia od strony formalnej. Mieliśmy szansę na wspaniałą, kilkukilometrową trasę wzdłuż pięknej rzeki a będziemy mieli ciąg pieszo rowerowy wzdłuż ruchliwych ulic. Co gorsza, za przejazdem kolejowym w Boguszowicach rozważa się utworzenie pasów rowerowych wzdłuż drogi. W przeciwnym razie konieczne byłoby poszerzenie pasa drogowego i kosztowne prace inżynieryjne.

Wielka strata dla wszystkich mieszkańców Cieszyna i turystyki w naszym regionie. Ale nadzieja umiera ostatnia! Spróbujmy jeszcze raz tym razem wystosowując do władz miasta petycję. Im więcej podpisów, tym większa szansa, że nasz głos zostanie usłyszany.

Podpisz petycję o zmianę decyzji w sprawie przebiegu połączenia rowerowego między al. Łyska a cieszyńskimi Marklowicami.

Większość terenu zarasta ekspansywny rdestowiec. Natomiast wciąż widać pozostałości dawnej ścieżki pograniczników. Nawet nie trzeba wyrównywać.

Większość terenu zarasta ekspansywny rdestowiec. Natomiast wciąż widać pozostałości dawnej ścieżki pograniczników. Nawet nie trzeba wyrównywać.

Niektóre firmy zlokalizowane wzdłuż rzeki traktują jej brzeg jako składowisko odpadów. Udostępnienie tych terenów dla pieszych i rowerzystów ukróciłoby ten proceder.
Niektóre firmy zlokalizowane wzdłuż rzeki traktują jej brzeg jako składowisko odpadów. Udostępnienie tych terenów dla pieszych i rowerzystów ukróciłoby ten proceder.

Piotr Stokłosa

0 0 głosy
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Opinie w tekście
Zobacz wszystkie komentarze

[…] Poprzeczna, Pawła Dombe i Frysztacka. Naszym i nie tylko naszym zdaniem, czego dowodem było ponad 600 głosów pod petycją, z wielu powodów ta trasa powinna przebiegać wzdłuż brzegu Olzy. W sierpniu otrzymaliśmy […]

[…] Trasa do Marklowic jednak wzdłuż dróg – PODPISZ PETYCJĘ! […]