Spotkanie z wojewódzkim pełnomocnikiem ds. polityki rowerowej w sprawie tras 604 i 607

Ratusz w Cieszynie

W miniony poniedziałek (19.06) w cieszyńskim Ratuszu odbyło się spotkanie przedstawicieli władz Cieszyna, Goleszowa, Stowarzyszenia Rozwoju i Współpracy Regionalnej „Olza” oraz przedstawicieli Rowerowego Cieszyna z Pełnomocnikiem Marszałka Województwa Śląskiego ds. polityki rowerowej Piotrem Kaliszem. Na spotkaniu dyskutowaliśmy możliwe przebiegi regionalnych tras rowerowych do Ustronia (604) oraz do Zebrzydowic przez Marklowice (607).

Zarówno władze Cieszyna jak i Goleszowa przedstawiły swoje propozycje. Jednocześnie Pełnomocnik zachęcał naszych samorządowców do wyboru wariantów nadrzecznych, a więc wzdłuż brzegów Bobrówki (604) i Olzy (607), jako optymalnych z punktu widzenia komunikacyjnego, turystycznego i bezpieczeństwa.

Trasa 604 do Ustronia

Niestety nie mamy dobrych wiadomości, ponieważ w przypadku trasy 604 gmina Goleszów obstaje przy wariancie przebiegu ulicami Wielodroga, Stromą i Kulisza, który, jak wielokrotnie podkreślaliśmy, jest niekorzystny ze względu na duże przewyższenia oraz nadmierne wydłużenie. Naszym zdaniem wybór tego wariantu sprawi, że trasy będą unikać turyści rowerowi podróżujący z bagażami oraz osoby o słabszej kondycji lub przemieszczające się z dziećmi. Będzie też rzadziej wykorzystywana na co dzień jako droga do pracy lub szkoły. Chociaż wariant wzdłuż Bobrówki, wskazany w raporcie z audytu tej trasy jako optymalny, wciąż nie został ostatecznie odrzucony, to jednak włodarze Goleszowa jak i Cieszyna wskazują na ich zdaniem bardzo trudne do rozwiązania problemy własnościowe i techniczne.

Więcej na temat:

Trasa 604 Bielsko-Biała – Cieszyn. Propozycja przebiegu odcinka cieszyńskiego.

Trasa 604: Szansa na nowe, bezpieczne połączenie Cieszyna z Ustroniem.

Którędy do Ustronia? Omówienie raportu z audytu przebiegu trasy 604

Trasa 607 do cieszyńskim Marklowic i Zebrzydowic

Również w przypadku trasy 607 władze Cieszyna w dalszym ciągu nie zgadzają się na przebieg wzdłuż Olzy, nawet na odcinku między przejazdem kolejowym w Boguszowicach a cieszyńskimi Marklowicami, gdzie nie występują istotne utrudnienia terenowe a działki należą do gminy lub Skarbu Państwa. Pojawiła się za to nowa koncepcja, aby w celu odsunięcia drogi dla rowerów od szosy poprowadzić ją między ciepłociągiem a oczyszczalnią ścieków. Nie musimy dodawać, że ten wariant, chociaż lepszy z punktu widzenia bezpieczeństwa, jest nieporównywalnie mniej atrakcyjny od trasy pośród drzew i wzdłuż rzeki.

Wciąż liczymy na to, że w wyniku dalszych rozmów i ustaleń zostaną podjęte decyzje, które lepiej odpowiedzą na potrzeby cieszyński rowerzystów oraz gości odwiedzających na dwóch kółkach nasze miasto.

Więcej na temat

Którędy do Pogwizdowa?

Wzdłuż biegu Olzy – fotorelacja z nieużytkowanego odcinka od mostu kolejowego do ujścia Bobrówki

Z Cieszyna do Zebrzydowic. Pierwsze przymiarki do wojewódzkiej trasy rowerowej nr 607

Trasa do Marklowic jednak wzdłuż dróg – PODPISZ PETYCJĘ!

Piotr Stokłosa

0 0 głosy
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Opinie w tekście
Zobacz wszystkie komentarze

[…] że ta trasa na odcinku do Marklowic powinna przebiegać wzdłuż Olzy. Pisaliśmy o tym wielokrotnie na naszej stronie oraz w mediach społecznościowych. Efektem naszych starań było między innymi analiza obu […]